1 sierpnia 2014 r. wejdzie w życie Ustawa z dnia 26 czerwca 2014 r. o zmianie ustawy – Prawo energetyczne. Akt ten ma umożliwić wdrożenie efektywnego rozwiązania pozwalającego na przeprowadzenie rozdziału prawnego obrotu hurtowego i detalicznego w przedsiębiorstwie PGNiG S.A. Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Szczególnie interesującym aspektem jest geneza nowej regulacji, która jeżeli zostanie odpowiednio wykorzystana, może przyczynić się do zwiększenia konkurencyjności rynku gazu ziemnego w Polsce.
Współautorem tego wpisu jest Łukasz Jankowski
W komentowanym w mediach wyroku NSA, sygn. akt II OSK 292/13, Sąd stwierdzając fakt, o fizycznym braku regulacji określającej obszar oddziaływania elektrowni wiatrowych dał podstawę do dyskusji o rzekomym wykorzystywaniu „luki prawnej” przez wiatrakowców. Powyższe obrazuje kierunek, w którym zmierza dyskusja dyskusja dotycząca tzw. ustawy odległościowej. Odległość siłowni wiatrowych od zabudowań budzi emocje już od pewnego czasu, niemniej, dyskusja o ustawowym określeniu minimalnej odległości traktowana była jako spór i wyraz różnicy poglądów przeciwników instalacji wiatrowych oraz ich zwolenników, którzy co do zasady byli tymi „związanymi z branżą”. Niezależnie od strony i kierunku argumentacji, lokalizacja turbin wiatrowych wiąże się ze złożonym procesem administracyjnym, obejmującym również kwestie odziaływania na otoczenie, w tym emisje hałasu, co determinowało dopuszczalne odległości od najbliższych zabudowań (lokalizacja przy nieprzekroczeniu dopuszczalnych norm natężenia hałasu).
Obecnie trwają intensywne prace nad Rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze oraz niektórych innych ustaw, czyli tzw. ustawą węglowodorową. Jej przyjęcie przewidywane jest w obecnym kwartale roku. Pytanie, czy szybkie wejście w życie nowych regulacji jest rzeczywiście konieczne, i czy nowe przepisy zapewnią przyśpieszenie procedur administracyjnych. Nie jest to takie oczywiste.
Możesz zaprenumerować ten blog. Wpisz adres e-mail, a powiadomienie o nowym wpisie dostaniesz na swoją skrzynkę.
- Prezentujemy i omawiamy prawną stronę elektroenergetyki, energii odnawialnej, gazownictwa, ciepłownictwa i sektora wydobywczego.
- Śledzimy legislację i komentujemy działania URE i UOKiK oraz największych graczy rynkowych.
- Analizujemy orzecznictwo krajowe i europejskie dotyczące naszego sektora.