Czy pojawienie się w Biuletynie Informacji Publicznej Rządowego Centrum Legislacji projektów trzech rozporządzeń Ministra Gospodarki dotyczących paliw stałych oznacza, że jesteśmy świadkami przełomowych zmian dotyczących obrotu węglem kamiennym? Projekty rozporządzeń stanowią wykonanie upoważnienia zawartego w ustawie o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw.
Współautorem wpisu jest Łukasz Jankowski
Podczas 79 posiedzeniu Sejmu RP, które odbyło się dziś, przyjęta została nowelizacja ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne, której projekt wpłynął do Sejmu we wrześniu. Nowela dotyczy wprowadzenia nowego rodzaju koncesji na obrót węglem kamiennym, w tym obrót z zagranicą. Co oznacza w praktyce dla handlujących węglem?
Było o węglu, czas na OZE. Czy opublikowany przez Ministerstwo Gospodarki projekt Polityki energetycznej Polski do 2050 roku , a także przygotowany projekt wniosków z analiz prognostycznych sporządzonych na jej potrzeby, uspokoją inwestorów? Jak decydenci widzą w polskim mixie energetycznym rolę OZE?
Współautorem tego wpisu jest Łukasz Jankowski
Przy okazji publikacji projektu Polityki energetycznej Polski do 2050 roku Ministerstwo Gospodarki zaprezentowało również projekt wniosków z analiz prognostycznych sporządzonych na jej potrzeby. Powyższy materiał, ujawniając wizję Ministerstwa dotyczącą sektora energetycznego, pozwala przyjrzeć się zagadnieniu naszego przyszłego miksu energetycznego i budzącej liczne kontrowersje roli węgla w energetycznej przyszłości Polski.
Współautorem tego wpisu jest Łukasz Jankowski
1 sierpnia 2014 r. wejdzie w życie Ustawa z dnia 26 czerwca 2014 r. o zmianie ustawy – Prawo energetyczne. Akt ten ma umożliwić wdrożenie efektywnego rozwiązania pozwalającego na przeprowadzenie rozdziału prawnego obrotu hurtowego i detalicznego w przedsiębiorstwie PGNiG S.A. Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Szczególnie interesującym aspektem jest geneza nowej regulacji, która jeżeli zostanie odpowiednio wykorzystana, może przyczynić się do zwiększenia konkurencyjności rynku gazu ziemnego w Polsce.
Współautorem tego wpisu jest Łukasz Jankowski
Końca prac nad ustawą o OZE nie widać. Wraz z kolejnymi wersjami projektów pojawiają się kolejne wątpliwości. Po szeroko komentowanych kwestiach związanych z aukcyjnym systemem wsparcia, w tym z mechanizmem jego ograniczenia, pojawiły się wątpliwości dotyczące okresu przejściowego.
Współautorem tego wpisu jest Łukasz Jankowski
Regulacja energetyki jest dziedziną trudną. Każdy z sektorów domaga się zmian, a kontrowersjom wokół projektów nie ma końca. Część legislacji jest tworzona pośpieszenie, część projektów dojrzewa latami. Są takie, które mają przynieść rewolucyjne zmiany i takie, które budzą niepokój. Wszystkie zaś rodzą pytania.
Ten blog będzie próbą odpowiedzi na pytania, które są w naszym przypadku skutkiem ubocznym zajmowania się prawem energetycznym i wartością dodaną do każdego projektu. One generują się same, są poboczne i dodatkowe, a powstają tam gdzie ciekawość graniczy z dociekliwością. Są wariacjami pytań praktycznych i teoretycznych.
Chcemy znaleźć drogę do kompleksowych i wyczerpujących regulacji dla energetyki, udzielać odpowiedzi, na które czeka rynek.
Chcemy szukać przepisu na energetykę.
Zapraszamy do regularnej lektury oraz dyskusji.
Możesz zaprenumerować ten blog. Wpisz adres e-mail, a powiadomienie o nowym wpisie dostaniesz na swoją skrzynkę.
- Prezentujemy i omawiamy prawną stronę elektroenergetyki, energii odnawialnej, gazownictwa, ciepłownictwa i sektora wydobywczego.
- Śledzimy legislację i komentujemy działania URE i UOKiK oraz największych graczy rynkowych.
- Analizujemy orzecznictwo krajowe i europejskie dotyczące naszego sektora.