8 lipca 2015 roku Rządowe Centrum Legislacji Departamentu Prawa Gospodarczego zwolniło projekt rozporządzenia dotyczącego norm paliw stałych z obowiązku rozpatrzenia przez komisję prawniczą. W praktyce oznacza to, że wkrótce rozporządzenie zostanie podpisane przez Ministra Gospodarki, następnie ogłoszone i po 3 miesiącach od ogłoszenia wejdzie w życie. Celem analizowanego aktu jest wprowadzenie wymagań jakościowych dla paliw stałych, które w obecnym stanie prawnym nie podlegają żadnej regulacji ani kontroli. W uzasadnieniu do projektu podniesiono, że wdrożenie przepisów wykonawczych pozostaje w związku ze strategicznym znaczeniem górnictwa węgla kamiennego dla bezpieczeństwa gospodarki Rzeczypospolitej Polskiej. Należy wskazać, że nieuniknione zmiany wpłyną na organizację działalności energetyki zawodowej, przemysłowej oraz przedsiębiorstw obrotu, które w ciągu 3 miesięcy będą musiały dostosować się do nowych zasad. Wydaje się, że zmiany wprowadzane są w czasie nieuwzględniającym specyfiki branży.
Czy pojawienie się w Biuletynie Informacji Publicznej Rządowego Centrum Legislacji projektów trzech rozporządzeń Ministra Gospodarki dotyczących paliw stałych oznacza, że jesteśmy świadkami przełomowych zmian dotyczących obrotu węglem kamiennym? Projekty rozporządzeń stanowią wykonanie upoważnienia zawartego w ustawie o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw.
Współautorem wpisu jest Łukasz Jankowski
Podczas 79 posiedzeniu Sejmu RP, które odbyło się dziś, przyjęta została nowelizacja ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne, której projekt wpłynął do Sejmu we wrześniu. Nowela dotyczy wprowadzenia nowego rodzaju koncesji na obrót węglem kamiennym, w tym obrót z zagranicą. Co oznacza w praktyce dla handlujących węglem?
Było o węglu, czas na OZE. Czy opublikowany przez Ministerstwo Gospodarki projekt Polityki energetycznej Polski do 2050 roku , a także przygotowany projekt wniosków z analiz prognostycznych sporządzonych na jej potrzeby, uspokoją inwestorów? Jak decydenci widzą w polskim mixie energetycznym rolę OZE?
Współautorem tego wpisu jest Łukasz Jankowski
Przy okazji publikacji projektu Polityki energetycznej Polski do 2050 roku Ministerstwo Gospodarki zaprezentowało również projekt wniosków z analiz prognostycznych sporządzonych na jej potrzeby. Powyższy materiał, ujawniając wizję Ministerstwa dotyczącą sektora energetycznego, pozwala przyjrzeć się zagadnieniu naszego przyszłego miksu energetycznego i budzącej liczne kontrowersje roli węgla w energetycznej przyszłości Polski.
Współautorem tego wpisu jest Łukasz Jankowski
1 sierpnia 2014 r. wejdzie w życie Ustawa z dnia 26 czerwca 2014 r. o zmianie ustawy – Prawo energetyczne. Akt ten ma umożliwić wdrożenie efektywnego rozwiązania pozwalającego na przeprowadzenie rozdziału prawnego obrotu hurtowego i detalicznego w przedsiębiorstwie PGNiG S.A. Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Szczególnie interesującym aspektem jest geneza nowej regulacji, która jeżeli zostanie odpowiednio wykorzystana, może przyczynić się do zwiększenia konkurencyjności rynku gazu ziemnego w Polsce.
Współautorem tego wpisu jest Łukasz Jankowski
W komentowanym w mediach wyroku NSA, sygn. akt II OSK 292/13, Sąd stwierdzając fakt, o fizycznym braku regulacji określającej obszar oddziaływania elektrowni wiatrowych dał podstawę do dyskusji o rzekomym wykorzystywaniu „luki prawnej” przez wiatrakowców. Powyższe obrazuje kierunek, w którym zmierza dyskusja dyskusja dotycząca tzw. ustawy odległościowej. Odległość siłowni wiatrowych od zabudowań budzi emocje już od pewnego czasu, niemniej, dyskusja o ustawowym określeniu minimalnej odległości traktowana była jako spór i wyraz różnicy poglądów przeciwników instalacji wiatrowych oraz ich zwolenników, którzy co do zasady byli tymi „związanymi z branżą”. Niezależnie od strony i kierunku argumentacji, lokalizacja turbin wiatrowych wiąże się ze złożonym procesem administracyjnym, obejmującym również kwestie odziaływania na otoczenie, w tym emisje hałasu, co determinowało dopuszczalne odległości od najbliższych zabudowań (lokalizacja przy nieprzekroczeniu dopuszczalnych norm natężenia hałasu).
Obecnie trwają intensywne prace nad Rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze oraz niektórych innych ustaw, czyli tzw. ustawą węglowodorową. Jej przyjęcie przewidywane jest w obecnym kwartale roku. Pytanie, czy szybkie wejście w życie nowych regulacji jest rzeczywiście konieczne, i czy nowe przepisy zapewnią przyśpieszenie procedur administracyjnych. Nie jest to takie oczywiste.
Oczekiwana regulacja Ustawy o OZE, która spędza sen z powiek inwestorom była i jest szeroko komentowana. Co jednak z mniejszymi wytwórcami? Zachęcam do lektury mojego artykułu dotyczącego mikroinstalacji PV pt. „Przyłączenie oraz sprzedaż energii teraz i w ustawie o OZE – różnice”. Jak obecnie wygląda przyłączenie mikroinstalacji PV i co się zmieni?
European Photovoltaic Industry Association (EPIA), lub - jak kto woli – Europejskie Stowarzyszenie Przemysłu Fotowoltaicznego, opublikowało najnowszy raport dotyczący globalnej baraży fotowoltaicznej (PV) pn. „Global Market Outlook”. Jakie wnioski można wysnuć z raportu?
Możesz zaprenumerować ten blog. Wpisz adres e-mail, a powiadomienie o nowym wpisie dostaniesz na swoją skrzynkę.
- Prezentujemy i omawiamy prawną stronę elektroenergetyki, energii odnawialnej, gazownictwa, ciepłownictwa i sektora wydobywczego.
- Śledzimy legislację i komentujemy działania URE i UOKiK oraz największych graczy rynkowych.
- Analizujemy orzecznictwo krajowe i europejskie dotyczące naszego sektora.