Z dniem 1 stycznia 2019 roku w życie weszła budząca wielkie napięcie ustawa o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Jest ona legislacyjną odpowiedzią na polityczno-gospodarczo-społeczny problem znaczących podwyżek cen energii elektrycznej. Jest również źródłem burzliwej dyskusji wykraczającej poza obszar branży energetycznej. Gorączka prawotwórcza, w jakiej ustawa została opracowana, spowodowała, że jest w niej wiele niejasnych, niepewnych, kontrowersyjnych oraz niebezpiecznych mechanizmów, zagrażających stabilności rynku energii. Zostaną one omówione w niniejszym wpisie.
Autorami wpisu są: Paweł Makaruk i Łukasz Jankowski
Ze skutkiem od 1 stycznia 2019 roku mają powrócić stare ceny energii elektrycznej. Stare, czyli stosowane przed 30 czerwca 2018 roku. Przedsiębiorstwa energetyczne mają obowiązek je uwzględniać w rozliczeniach za okres od 1 stycznia 2019 roku. Do kiedy? Nie wiadomo.
Współautorem tego wpisu jest Łukasz Jankowski
Projekt nowelizacji o.z.e., który wpłynął do Sejmu 5 maja 2016 r. wprowadza definicję prosumenta, a także zasadnicze zmiany dotyczące wytwarzania energii w mikroinstalacjach OZE. Projekt zakłada odejście od systemu wsparcia w postaci stałych taryf gwarantowanych i zastępuje go mechanizmem rozliczania nadwyżek energii.
Możesz zaprenumerować ten blog. Wpisz adres e-mail, a powiadomienie o nowym wpisie dostaniesz na swoją skrzynkę.
- Prezentujemy i omawiamy prawną stronę elektroenergetyki, energii odnawialnej, gazownictwa, ciepłownictwa i sektora wydobywczego.
- Śledzimy legislację i komentujemy działania URE i UOKiK oraz największych graczy rynkowych.
- Analizujemy orzecznictwo krajowe i europejskie dotyczące naszego sektora.