According to Art. 1 of the updated Markets in Financial Instruments Directive (2014/65/EU—MiFID II), the directive “shall apply to investment firms … and third-country firms providing investment services or performing investment activities through the establishment of a branch in the Union.”
This article has been co-authored by Łukasz Jankowski
Z nowym rokiem w całej Unii Europejskiej nadchodzą duże zmiany w regulacjach prawnych sektora finansowego. Wszystkie państwa członkowskie UE mają obowiązek wprowadzić w dniu 3 stycznia 2018 roku przepisy dyrektywy MiFID II. Jasnym jest już, że polski ustawodawca nie dochowa tego terminu. Prace nad ustawą implementującą MiFID II nadal trwają i nie wiadomo, kiedy się zakończą, a nowe prawo jednak w pewnym zakresie musi być stosowane. W ostatnim stanowisku KNF wyjaśniła zakres stosowania pakietu MiFID II w Polsce.
Współautorem tego wpisu jest Łukasz Jankowski
Rynki energetyczne stały się adresatem regulacji finansowych. Wynika to z faktu, że od nowego roku kontrakty pochodne dotyczące towarów, które można rozliczyć fizycznie, oraz uprawnienia do emisji staną się, co do zasady, instrumentami finansowymi. Przedsiębiorstwa energetyczne, obracając instrumentami finansowymi, zostaną objęte szeregiem nowych obowiązków. Za ich niedopełnienie dyrektywa przewiduje surowe sankcje. Firmy energetyczne czeka zatem czas gruntownych przygotowań do nowych regulacji. MiFID II wejdzie w życie 3 stycznia 2018 r.
Współautorem tego wpisu jest Łukasz Jankowski
Możesz zaprenumerować ten blog. Wpisz adres e-mail, a powiadomienie o nowym wpisie dostaniesz na swoją skrzynkę.
- Prezentujemy i omawiamy prawną stronę elektroenergetyki, energii odnawialnej, gazownictwa, ciepłownictwa i sektora wydobywczego.
- Śledzimy legislację i komentujemy działania URE i UOKiK oraz największych graczy rynkowych.
- Analizujemy orzecznictwo krajowe i europejskie dotyczące naszego sektora.