W dniu 15 maja 2015 roku Prezes Urzędu Regulacji Energetyki opublikował listę odbiorców przemysłowych uprawnionych do skorzystania z ulg w 2015 roku. Na liście Prezesa URE widnieje 317 przedsiębiorstw, które zgodnie z ustawą o odnawialnych źródłach energii do dnia 28 kwietnia 2015 roku złożyły stosowne oświadczenia i zostały objęte ulgami.
Współautorem tego wpisu jest Łukasz Jankowski
Jak podaje Ministerstwo Gospodarki w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia w sprawie szczegółowego sposobu obliczania współczynnika intensywności zużycia energii elektrycznej przez odbiorcę przemysłowego, szacuje się, że w Polsce działa około 1000 podmiotów uprawnionych do skorzystania z ulgi. Zastanawiający jest fakt, dlaczego zaledwie 30% z nich zaoszczędzi w tym roku na energii. Niektórzy twierdzą, że małe zainteresowanie ulgami może być wynikiem skomplikowanej regulacji prawnej. Pojawiały się również głosy, że przyczyną bierności odbiorców był krótki termin na złożenie oświadczeń uprawniających do uzyskania ulg. Argumenty wydawałyby się racjonalne, gdyby nie fakt, że odbiorcami przemysłowymi są przedsiębiorstwa, a zatem podmioty profesjonalne, na co dzień funkcjonujące w ściśle regulowanym sektorze. Odnosząc się do 14-dniowego terminu na złożenie oświadczenia, licząc od dnia wejścia w życie ustawy o odnawialnych źródłach energii, bez wątpienia nie należy on do najdłuższych. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że ustawa o OZE była procedowana od 2011 roku, dlatego też podmioty, których dotyczy, nie powinny zasłaniać się nieprzewidywalnością zmiany prawa. Podstawą dobrze funkcjonujących przedsiębiorstw jest stały monitoring procesów legislacyjnych dotyczących prowadzonej przez nie działalności.
Ulgi dla odbiorców przemysłowych na 2016 rok
W związku z tym, że termin do złożenia oświadczeń na skorzystanie z ulgi w 2016 roku mija 30 listopada 2015 roku, warto zapoznać się z przepisami i warunkami jej uzyskania. Odbiorcy przemysłowi mają coroczny obowiązek uzyskania i przedstawienia do umorzenia Prezesowi URE świadectw pochodzenia wydanych dla energii elektrycznej, wytworzonej w instalacjach odnawialnego źródła energii lub uiszczenia opłaty zastępczej. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, że zgodnie z Ustawą o OZE, odbiorcami przemysłowymi są odbiorcy końcowi, którzy po pierwsze prowadzą określony rodzaj działalności gospodarczej, zgodnie z art. 52 ustawy o OZE np. w zakresie wydobycia węgla kamiennego. Po drugie, współczynnik intensywności zużycia energii elektrycznej tych odbiorców powinien wynosi co najmniej 3%. Przez współczynnik intensywności zużycia energii elektrycznej należy rozumieć stosunek kosztów energii elektrycznej zużytej na własne potrzeby do wartości dodanej brutto obliczanej jako średnia arytmetyczna z trzech ostatnich lat poprzedzających rok realizacji obowiązku. W przypadku, gdy działalność gospodarcza jest wykonywana w okresie krótszym niż trzy lata, wartość dodaną brutto oblicza się jako średnią arytmetyczną z okresu wykonywania tej działalności. W lipcu tego roku Ministerstwo Gospodarki opublikowało nowy projekt rozporządzenia Ministra Gospodarki w sprawie sposobu obliczania współczynnika intensywności zużycia energii elektrycznej przez odbiorcę przemysłowego. W chwili obecnej projekt jest na etapie konsultacji publicznych.
Warto wskazać, że wyróżnia się dwa rodzaje odbiorców przemysłowych uprawnionych do ulg. Pierwszy rodzaj stanowią odbiorcy, którzy w roku kalendarzowym poprzedzającym rok realizacji obowiązku zużyli nie mniej niż 100 GWh energii elektrycznej. Ta grupa odbiorców po złożeniu stosownego oświadczenia uprawniona jest do samodzielnej realizacji obowiązku w odniesieniu do całego wolumenu energii elektrycznej zakupionej na własny użytek w danym okresie rozliczeniowym. Drugą grupę stanowią odbiorcy, którzy we wskazanym okresie zużyli mniej niż 100GWh energii elektrycznej. Odbiorcy zużywający mniej niż 100GWh po złożeniu stosownego oświadczenia mogą skorzystać z ulgi, zgłaszając swojemu sprzedawcy energii fakt złożenia takiego oświadczenia oraz wskazując zakres zwolnienia z obowiązku. Ulga będzie dotyczyć całego wolumenu energii elektrycznej sprzedanej tym odbiorcom na własny użytek w 2016 roku. W kontekście powyższego należy zwrócić uwagę na to, że „odbiorcy zużywający mniej niż 100 GWh”, nabywający energię od przedsiębiorstw energetycznych, realizują swoje obowiązki nabywania i umarzania certyfikatów za pośrednictwem tych podmiotów. W praktyce odbywa się to poprzez zapłatę ceny, która zawiera opłaty obligatoryjne.
W celu skorzystania z możliwości uzyskania ulgi odbiorca przemysłowy powinien złożyć do Prezesa URE w terminie do dnia 30 listopada 2015 r. oświadczenie potwierdzające:
- wykonywanie działalności gospodarczej oznaczonej kodami Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), o których mowa w art. 52 ust. 6 Ustawy o OZE
- ilość zużytej energii elektrycznej oraz ilość energii elektrycznej zakupionej na własny użytek w roku kalendarzowym poprzedzającym rok realizacji obowiązku (tj. w roku 2015)
- wartość współczynnika intensywności zużycia energii elektrycznej wraz z opinią biegłego rewidenta potwierdzającą prawidłowość wyliczenia tej wartości
- ilość energii elektrycznej objętej obowiązkiem, o którym mowa w ust. 1, oraz stanowiącej podstawę do obliczenia opłaty OZE, o której mowa w art. 96 ust. 1 Ustawy o OZE, wyrażoną w procentach.
Prezes URE powinien sporządzić wykaz odbiorców przemysłowych uprawnionych do skorzystania z ulgi w terminie do dnia 31 grudnia 2015 r. Odbiorcy przemysłowi, którzy złożyli oświadczenie i dla których wartość współczynnika intensywności zużycia energii elektrycznej wyniosła:
- nie mniej niż 3% i nie więcej niż 20% - wykonują swój obowiązek w odniesieniu do 80% ilości energii elektrycznej zakupionej przez odbiorcę przemysłowego na własny użytek w 2016 r.
- powyżej 20% i nie więcej niż 40% - wykonują swój obowiązek w odniesieniu do 60% ilości energii elektrycznej zakupionej przez odbiorcę przemysłowego na własny użytek w 2016 r.
- powyżej 40% - wykonują swój obowiązek w odniesieniu do 15% ilości energii elektrycznej zakupionej przez odbiorcę przemysłowego na własny użytek w 2016 r.
Oznacza to, że odbiorca przemysłowy osiągający określony współczynnik intensywności zużycia energii elektrycznej, spełniający pozostałe wymogi formalne, może skorzystać z ulgi we wskazanym ustawą zakresie. Ulgę stosuje się do części ceny związanej bezpośrednio z obowiązkiem nabywania i umarzania świadectw pochodzenia. Korzystając z ulg, przedsiębiorstwa energochłonne, w zależności od współczynnika intensywności zużycia energii, mogą zaoszczędzić od 20 do 85% kosztów wsparcia OZE. Wydaje się, że jest o co walczyć, jednakże dopiero w grudniu okaże się, czy odbiorcy przemysłowi podjęli trud i wysiłek wypełnienia stosownej dokumentacji w celu uzyskania przedmiotowych obniżek na energię w 2016 roku.
Możesz zaprenumerować ten blog. Wpisz adres e-mail, a powiadomienie o nowym wpisie dostaniesz na swoją skrzynkę.
- Prezentujemy i omawiamy prawną stronę elektroenergetyki, energii odnawialnej, gazownictwa, ciepłownictwa i sektora wydobywczego.
- Śledzimy legislację i komentujemy działania URE i UOKiK oraz największych graczy rynkowych.
- Analizujemy orzecznictwo krajowe i europejskie dotyczące naszego sektora.